1) Czy jesteśmy sektą?
Słowo sekta, to ulubione stwierdzenie dominujących religii skierowane w stosunku do nowo powstałych grup wyznaniowych lub światopoglądowych, które odłączyły się od głównego ciała-instytucji. We współczesnym świecie każda religia jest sektą, niezależnie od jej nazwy. Podobnie było u pierwszych chrześcijan, którzy są nazywani w swoich własnych pismach sektą.
Nasz Ruch nie jest ruchem religijnym, nie oddaje czci istotom pozaziemskim, nie ma w nim duchownych, nie ma świętych pism, nie ma dogmatów i nauk, które występują w religiach.
Jeżeli któryś z przedstawicieli dominujących religii mówi o swojej grupie wyznaniowej lub organizacji światopoglądowej jako jedynej prawdziwej, a o reszcie mówi jako o sektach, to taki ktoś jest arogancki i przejawia dziecięcy sposób myślenia typu „mój tata jest lepszy od twojego”.
2) Skąd mam wiedzieć, że Przesłanie zawiera opis prawdziwych wydarzeń?
Kwestia N.O. L nie podlega wierze, lecz faktom w tej dziedzinie wypowiadało się wielu naukowców.
Dodatkową rzeczą, która może posłużyć jako potwierdzenie, są pisma religijne różnych religii, w których można znaleźć wiele informacji na ten temat. Świadectwa uprowadzonych przez obce istoty ludzi, wyniki badań lekarskich stwierdzające u nich różne anomalie, czy to w kwestii przeprowadzanych na nich doświadczeń przez te istoty, czy też nagłe i niewyjaśnione przez naukę uzdrowienia lub zdolności.
3) Czy nie jest to czasem efekt fantazji?
Nie. W przeciwnym przypadku, równie dobrze można by było powiedzieć, że przypadki np.objawień maryjnych lub zjawisk, cudów w innych religiach niż chrześcijaństwo również należałoby przypisać fantazji lub spróbować je wyjaśnić za pomocą analiz z zakresu psychiatrii i neurologii.
4) Założyciel Ruchu posiadający stopnie akademickie przebył wieloletnią podróż pogłębiającą informacje z zakresu psychologii religii, wierzeń, mitów oraz innych zagadnień. Jego osobiste doświadczenie z istotami pozaziemskimi sprzed lat, rozmowy z ludźmi z różnych krajów zdecydowały o zmianie patrzenia na świat i dzielenie się doświadczeniem z zainteresowanymi ludźmi.
5) O religiach.
Co oznacza być członkiem religii, lub wyznawać określoną religię?
Być członkiem religii oznacza wyznawanie określonych nauk pochodzących z odległej przeszłości, gdzie dominowały wierzenia oparte i rozumiane wg ówczesnej mentalności. Tym wierzeniom towarzyszyły obrzędy, za pomocą których obrazowano prawdy wiary.
6) Grupy rekonstrukcyjne.
Jeżeli chodzi o religie, to np. na przykładzie chrześcijaństwa jesteśmy przekonani, że wszystkie grupy, kościoły, wspólnoty, zgromadzenia itp. są raczej grupami zajmującymi się odbudową [rekonstrukcją] pierwotnego chrześcijaństwa i mają niewiele wspólnego z podstawowym przesłaniem tego wczesnego już podzielonego chrześcijaństwa.
7) Co to jest grupa rekonstrukcyjna?
To grupa, która odtwarza coś, co istniało w przeszłości, ale tylko pozornie, bo trudno mówić o tzw. sferze duchowej połączonej z mentalnością i duchowością pierwotnego odbiorcy.